Sosyal Medyadan Para Kazanmanın Yolları

1
142

Günümüzün vazgeçilmezleri arasında hızla yerini alan ve şu aralarda liderlik koltuğunda oturan bir olgu var: sosyal medya. Hepimizin yaşantısında öyle ya da böyle bir şekilde yer etmiş bu olgu, artık kendi var olma amacını bile aşmış durumdadır. Pek çok insan artık sadece öylesine fotoğraf çekilmiyor ya da ne düşündüğünü belirtmek için tweet atmıyor. Bunu yaparken başka sebepleri de olabiliyor. Bu sebeplerin başında da para kazanmak geliyor. Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal mecralar artık birer para kazanma yoluna dönüşmüş durumda. Sosyal medyadan para kazanmanın yollarını arıyorsanız öncelikle bu sitelerde en az bir tane hesabınız olması gerekiyor.

-Sosyal Medyadan Para Kazanmak İçin Neler Yapılabilir?

Sosyal medyadan para kazanmanın yolları aslında oldukça fazladır. Fakat öne çıkanlardan bir tanesi belli ürünlerden ajanslar aracılığıyla reklam almaktır. Yani kısacası kendi sosyal medya hesabınız üzerinden reklam yapmaktır. Bu, pek çok sosyal medya kullanıcısının en çok başvurduğu yollardan biridir. Ancak bunu yapabilmek için olmazsa olmaz bir kriter mevcuttur. Bu kriter de çok takipçiniz olmasıdır. Bunun belli bir alt limiti ya da üst limit yoktur. Ancak diyebiliriz ki sosyal medyadan para kazanmanın yolları en az 10 bin takipçiden geçiyor. Eğer sizin de özellikle Twitter ve Instagram’da bu kadar çok takipçiniz varsa çeşitli markalardan reklamlar alarak para kazanabilirsiniz. Üstelik bu sayede reklamını yaptığınız ürünleri ücretsiz olarak deneme imkânınız da doğmuş oluyor. Yani aslında sosyal medyadan para kazanmak hem oldukça kolay hem de çetrefilli. Kimi markalar alenen reklam yapmanızı tercih ederken kimisi bunu sübliminal şekilde yapmanızı arzulayabilir. Bu da elbette sizin takipçi sayınız baz alınarak karar verilen bir durumdur.

-Başka Seçenekler Mevcut Mu?

Elbette mevcut. Fakat eğer iyi ve düzenli bir gelir kazanmak istiyorsanız yine bir önceki paragrafta belirtildiği gibi çok takipçisi olan bir hesabınız olması gerekiyor. Bir diğer seçenek için sosyal medya üzerinden kendi yetenekleriniz ve eğilimleriniz (işiniz de olabilir) doğrultusunda bir şeyler satmak. Bu seçenekte genellikle özgün ve el yapımı takılar, orijinal vintage kıyafetler vb. yer alıyor. Sosyal medya hesabınızdan bunları satmak için öncelikle reklam vermeniz gerekiyor. Ki bu aslında oldukça kolay bir prosedür. Her sosyal medya uygulaması kullanıcısına bu seçeneği sunuyor.

Bir diğer seçenek ise son zamanlarda oldukça popüler hale gelen vloggerlık. Vloggerlar, Youtube üzerinden çeşitli konularda yorum yaparak, sohbet ederek ya da öneriler vererek para kazanıyor. Bunun için öncelikle bir Youtube kanalınız olması gerekiyor. Akabinde yapmanız gereken şey ise insanların ilgisini cezbedecek bir konu bularak onunla ilgili daha önce yapılmamış uygulamalarda bulunmak olmalı. Eğer sizin de böyle yaratıcı bir fikriniz varsa sosyal medyadan para kazanmanın en güzel ve kestirme yollarından birisi vloggerlık.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here