Reklamcılık Nedir, Nasıl Reklamcı Olunur?

3
56

Yıllar geçse de sürekliliği olan ve her zaman da var olacak meslekler vardır. Bu mesleklerin ilk sıralarında reklamcılık bulunmaktadır. Reklam; bir görüş, bir ürün, bir firma vb. için insanları herhangi bir zorlama olmadan, kendi istekleriyle ikna etmektir. Bunun için televizyon, broşür, pankart, sosyal medyayı kullanmaya reklam, bu işi yapana da reklamcı denilmektedir. Bu meslek, başarılı olunduğunda maddi olarak ciddi miktarda gelir sağlamaktadır. Özellikle büyük ajanslarla anlaşıldığında ve devamlı hale geldiğinde rahat bir yaşantı sürebilirsiniz. Kaliteli işler çıkardığınız zaman en başta tercih edilen isimler arasına girersiniz.

Genelde basit bir iş olarak görülse de reklamcı olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Sektör içerisinde birçok alana ayrılmaktadır. Müşteri temsilciliği, yaratıcı, prodüksiyon gibi çeşitler bulunmaktadır. Müşteri temsilciliği reklam ajansı ile marka arasında sürekli iletişimde olan kısımdır. Yaratıcı alanında sanat yönetmenleri, reklam yazarları gibi kişiler bulunmaktadır. Çok yaratıcıyım, bu alanda kendime güveniyorum derseniz yaratıcılık alanı tam size uygundur. Prodüksiyonda ise senaryosu yazılan reklamın çekim işlemi ile yönetmenler, oyuncular ve şirketlerle iletişimi sağlarlar. Hangisi olmayı istediğinize karar vermeniz gerekiyor öncelikle.

-Nasıl Reklamcı Olunur?

Reklamcı olmak için Reklamcılık veya Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü tercih edebilirsiniz. İyi bir üniversiteye gitmek demek öz geçmişe sağlam bir alt yapı hazırlamak demek oluyor. Bunun için kaliteli eğitim veren, köklü üniversitelerden birini tercih etmek, gelecek iş yaşamınız için oldukça önemlidir.  “İlla reklamcılık bölümü mü okunması gerekiyor” diye soracak olursanız; hayır. Başka fakültelerden mezun olanlar da reklamcılık yapabiliyor. Üniversite haricinde reklamcılık kurslarına katılarak sertifika alabilirsiniz. Bu da sektörde sizin önünüzü açacaktır.

-Reklamcılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam ajanslarının reklamcı olmak isteyen adaylardan en büyük beklentileri yetenekli ve yaratıcı olmalarıdır. Bu meslek için staj yapılması önerilmektedir. Staj için sektörün önde gelen ajans isimleri Alametifarika, Havas Worldwide, Wanda Dijital gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Başarılı bir reklamcı olmak için çok sıkı çalışmanız gerekmektedir. Kişilerin kendilerini geliştirmesi, yeniliklere açık olması, sürekli yeni şeyler denemesi, araştırmacı olması gerekmektedir. Özellikle insanlar ile kurulan iletişimin etkili olması, işi isteyenler için büyük bir artı olacaktır. Tabi, ifade yeteneğinin de güçlü olması gerekiyor. Kendini ifade edemeyen bir insanın bu meslekte pek de başarılı olabileceğine ihtimal verilmiyor.

Tüm bunların yanında iyi bir reklamcı olmak için yapılan işlerin ilgi çekici olması gerekmektedir. Reklamcılık zaten ilgi ve yetenek üzerine kurulu bir sektördür. Reklamcılık ücretleri deneyim süresi ve konuma göre değişmektedir. Stajını tamamlayıp mesleğe başlayan bir kişi, yaklaşık 2000 lira civarında maaş almaktadır. Süre arttıkça ücrette artış gösteriyor. Siz de kendinizde reklamcı olabilecek ilgi ve yeteneğin var olduğunu düşünüyorsanız, bu alana yönelebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here