Reklam Sektörü ve Reklama İhtiyaç Duyulmasının Nedenleri

0
243

Reklam, sinema, televizyon, gazete, billboard, radyo gibi mecralar kullanılarak mal, hizmet ve ürünlerin tüketici ve hedef kitleye tanıtılmasına denir. Reklamın ana unsurları nedir diye soracak olursanız öncelikle bir ücret karşılığında yapılmasından bahsedebiliriz. Tanıtımını yaptıran firmaların bilinmesidir. Eğer mal, hizmet veya ürün reklamı yapılıyorsa geniş tüketici ve hedef kitlesine ulaşmak için yazılı, işitsel ve görsel araçlar kullanılır. Reklam sektörü içerisinde reklam amacını ön plana çıkaran birden fazla çeşit yer alır.

-Reklam Çeşitleri Nasıl Sınıflandırılır?

Reklam çeşitleri yapan yere göre, amacına göre, hedeflediği kitleye göre ve taşımakta olduğu mesaja göre dörde ayrılabilir. Hizmet işletmesi reklamı, üretici reklamı ve aracı reklamı yapan yere göre reklam çeşididir.

Seçici talep yaratmayı amaç edinen reklamlar ve birincil talep yaratmayı amaç edinen reklamlar amacına göre reklam sınıfına girmektedir. Dağıtım kanallarına yönelik olan reklamlar, endüstriyel reklamlar ve tüketicilere yönelik olan reklamlar da hedef kitlesine göre reklam çeşidi sınıfında yer alır. Taşıdı mesaja göre reklam çeşitlerinin başında ise mal reklamı gelir. Kurumsal reklamlarda bu sınıftadır.

-Reklam Neden Yapılır?

Reklam neden yapılır sorusuna verilebilecek en net yanıt tanıtımdır. Fakat bu farklı mecralar aracılığıyla yapılır. Özellikle internet, reklam ortamı olarak oldukça önemli bir yere sahip. İnsanların yaşamında hızla geniş bir ağa sahip olan internet iletişim ve pazarlama alanında üstün hıza ve erişime sahiptir.

Reklamın amacı pazara ve ulaşmak istenen hedef kitleye gerekli bilgileri ulaştırmaktır. Var olan ürünü tüketiciye hatırlatarak satışa ikna etmek oldukça önemlidir. Diğer bir amacı ise alışkanlıkların ve tüketim değerlerinin verimli kılınmasını sağlayarak tüketicinin farklı alışkanlıklar kazanmasını sağlamaktır. Reklamın diğer amaçlarından bahsedecek olursak,

  • Firmaların kurumsal kimliklerinin pazar üzerinde ve piyasa üzerinde var olmaya çalışan imajına doğruluk getirmek ya da değişim sağlamak
  • Yanlış iletişim yollarıyla tanıtılan ürünün doğrusunu tanıtarak ön yargıları ortadan kaldırmak
  • Hedeflenen ürünün, verilen hizmetin ve işletmenin saygınlığının korunmasını sağlamak
  • Tüketiciyi iyi ürün nedir konusunda eğiterek bilinçlenmesini sağlamak. Bu şekilde işletmenin prestiji içim tüketici de olumlu düşünce oluşmasını sağlamaktır.

-Reklamın Amacı Nedir?

Reklamın amacı insanları bir ürün ya da hizmet hakkında bilgilendirmektir.  Piyasaya sürülen tüm yeni ürün ve hizmetler insanlara belli yöntemlerle ulaştırılarak tanıtılır. İyi bir reklam, bazı durumlarda hiç satılmayan ve prestiji kötülenen ürünlerin bir anda satılmasını ve istenilen karın üstüne çıkılmasını dahi sağlayabilir. Bu durumda reklamın temel amaçlarının doğru uygulanmasında yarar var. Bu da ancak firmaların veya kişilerin tanıtım programlarını doğru yapmasından geçer.

Reklamı diğer amaçlarından bahsedecek olursak;

  • Herhangi bir kurumsal kimliğin müşteriler ve pazar üzerindeki etkisini arttırmak
  • Tanıtılan markanın ve ortaya konulan imajın varlığını pekiştirerek ortaya koymak
  • Ürün ve hizmete olan eğilimi arttırmak
  • Satış oranlarını yükseltmek ve marka haline gelmek
  • Hedef kitleyle iletişim kurmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here