Paranızın Kıymetini Bilin Daha İyi Yaşayın

0
24

Daha iyi yaşamak elbette mümkün ancak bu noktada ne istediğini bilmek işin püf kısmını oluşturuyor. Öncellikle nasıl bir hayat sürdürmek istediğinizi kendinize sormalı, sonra da bütün ay çalışıp kazandığınız parayla ne yaptığınızı iyi görmelisiniz. Daha iyi yaşamanın yolları ile ilgili size sunduğumuz fikirler belki de ihtiyacınız olan başlangıcı yapmanıza neden olabilir.

-Plan Yapın

Plan yapmak daima eğlencelidir. Her ne kadar sürprizleri seven biri olsanız da daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmek için öncelikle gelir ve gider tablonuzu net olarak görebileceğiniz bir çizelgeye sahip olmalısınız. Para ve yaşam konusundaki tavrınız hayallerinizi gerçekleştirmeniz için size yardımcı olacaktır. Yapacağınız bütçeyle her ay sevdiğiniz aktivitelere daha fazla zaman ve nakit ayırabilir, sizi mutlu edecek hobilerinizi hayata geçirebilirsiniz. Harcamalarınızı planlamanız daha özgür hareket etmenize olanak sağlayacaktır.

-Yeniliklere Açık Olun

Kalıplaşmış düşüncelerden uzaklaşmak ufkunuzun genişlemesine yardımcı olurken bir yandan da yeni hedefler belirlemenizi sağlayabilir. Örneğin lüks cafelerde içeceğiniz bir fincan kahveye avuç dolusu para harcamak yerine, hafta sonu günübirlik turlara katılarak daha eğlenceli zaman geçirebilir, paranızı da size mutluluk getirecek şekilde harcayabilirsiniz. Eşyalarınızı dönüştürmek, fazlalıkları ikinci el pazarlarda satmak hem sizi rahatlatır, hem de elinize geçen parayla farklı şeyler yapma olanağı tanır.

-Para Biriktirin

Para biriktirme konusunda kendinize mutlaka bir hedef koyun ve asla vazgeçmeyin. Her ay ne kadar para harcayacağınızı bir çizelge haline getirirseniz elinize kalan parayı hem biriktirebilir, hem de borçlarınızdan daha kısa sürede kurtulursunuz. Daha iyi yaşamanın yolları konusunda yönünüzü belirlerken yapacağınız her gereksiz harcamanın sizi esir edeceğini ve mutsuzlaştıracağını unutmamalısınız. Parayla saadet olmaz diyenlerdenseniz, paranın mutsuzluğu engellediğini de aklınızda tutmanıza yarar vardır.

-Her Şeye Sahip Olmaya Çalışmayın

Her gördüğünüz almayın ve her şeye sahip olmaya çalışmayın. Bu size yalnızca mutsuzluk getirir. Sizi en çok neyin mutlu ettiğini belirlerseniz paranızı ve yaşamınızı ona uygun olarak şekillendirirsiniz. Paranızın kıymetini bilin ve kazancınızı kendinizi geliştirmek, hayattan keyif alabileceğiniz unsurları çoğaltmak için kullanın. Arabanız varsa bir üst modelini almak için uğraşmayın veya hiç gerek yokken cep telefonunuzu bir yenisiyle değiştirmeyin. Gereksiz harcamalar yaparak her şeye sahip olacağınız düşüncesi yalnızca bir yanılgıdan ibarettir. Sahip olduklarınızın değerini bilin ve ona göre hareket edin.

-Günlük Yaşamayın

Hayat yalnızca bugünden ibaret değil. Gelecek planlaması yapın. Para ve yaşam konusundaki tavrınız emekliliğinizde daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Tüm kazancınızı o ay içinde harcamayın ve kredi kartlarınızdan kurtularak tasarruf yapın. Birikimlerinizi emekli olduğunuzda rahat edebilmek için de kullanın. Daha iyi yaşamak için çok paraya değil, sahip olduğunuz parayı iyi kullanmaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Doğru hedefler ve gerçekçi hayaller her zaman daha ulaşılabilir olduğundan zamanınızı ve paranızı bu yönde kullanmaya özen gösterin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here