Paranızı Tasarruf Ederek Yaşamanın Yolları

0
43

Para ve yaşam hepimiz için vazgeçilmez unsurlar. Çoğu zaman kazandığımız paraların nereye gittiğini dahi anlamadığımız bir hayatı sürdürüyoruz ve borçlanıyoruz. Oysa küçük tedbirler alarak paranızı tasarruflu şekilde kullanabilir ve bu sayede hem ihtiyaçlarınızı giderebilir, hem de borçlanmadan yaşamanızı sürdürebilirsiniz. Bazı değişiklikler yaparak yaşamınızı yeni baştan düzenlemek için size sunduğumuz önerileri deneyebilirsiniz.

-Gereksiz Alışverişlerden Kaçınmak

Daha iyi yaşamak için konfor alanından ayrılmaya gerek yok. Paranızı doğru kullanmak için her ay yaptığınız düzenli harcamaları, gelirinizi ve toplam giderlerinizi bir yere not edin. Her madde üzerinde düşünün ve hangilerinin gerçekten zorunlu, ihtiyaçtan kaynaklı olduğunu düşünün. Gereksiz bulduğunuz her harcamanın altını çizin ve bu harcamaları yapmasaydınız cebinize ne kadar para kalacağını hesap edin. Örneğin dolabınız tıka basa doluyken hala giysi satın almanın size ne gibi bir kazanç getireceğini düşünün. Asla giymediğiniz kıyafetlerle dolu olan dolabınızdaki giysilerin toplamda sadece % 20sini giydiğinizi düşünün ve alışveriş yaparken ona göre davranın. Bir şey alırken gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun ve mecbur değilseniz gereksiz alışverişlerden uzak durun.

-Kaliteli Ürünler Satın Alın

Sırf hoşunuza gitti diye ve indirime girdiği için alışveriş yapmayın. Para ve yaşam konusunda kendinizi eğitmek adına mutlaka seçici davranmayı alışkanlık haline getirin. Ucuz diye 10 farklı kazak almak yerine, kaliteli bir ürün almanız hem dolabınızın gereksiz yere şişmesini engeller, hem de severek aldığınız bu giysiyi yıllarca giyebilirsiniz. İndirimli olduğu için aldığını pek çok ürüne gereksiz yere para harcadığınızı ve aslında kaliteli bir üründen çok daha fazla rakamlar ödediğinizi kendiniz de göreceksiniz. Her zaman giyebileceğiniz klasik parçalar satın alın, mobilyalarınızı daha uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli markalardan seçin. Tasarruf etmenin yolları hakkında daha çok düşünün ve bilgi edinin.

-Harcama Çizelgesi Yapın

Her ay ne kadar para harcamanız gerektiğini veya ödemelerinizi çizelge halinde yazın. Kendinize bir harcama planı yapın ve onun dışına çıkmayın. Önceliği her zaman borçlarınıza, faturalarınıza ve zorunlu giderlerinize verin. Geriye kalan maddelerden zorunlu olmayanları listeden çıkarın ve elinize kalan parayı biriktirin. Para biriktirmenin yolları sandığınız kadar zor olmayabilir. Üstelik cebinizde para kaldıkça daha fazla tasarruf yapmak hem keyif verecek, hem de borçlanmanız azalacaktır. Her ay yaptığınız çizelgeleri birbiriyle kıyaslayın ve ne kadar harcama yaptığınızı, ne kadar para biriktirdiğinizi not edin.

-Kazancınızdan Fazlasını Harcamayın

Her ne olursa olsun kazandığınız paranın üzerinde borca girmeyin. Uzun vadede bu durum hem canınızı sıkacak, hem de bütçenizin sürekli açık vermesine neden olacaktır. Zorunlu giderlerinizi dahi gözden geçirin. Örneğin buzdolabı doluyken pazara gittiğinizde aynı ürünlerden almayın. Elinizdeki tüketin ve bittikçe alışveriş yapın. Büyük harcamalar için birikimlerinizi kullanın ve kredi kartıyla taksitli alışveriş alışkanlığınızı sona erdirin. İhtiyaçlarınızı peşin almanız her açıdan sizi rahatlatacak ve kontrolsüz şekilde para harcamanızı engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here