Para ve Paranın İnsan Hayatındaki Etkisi

0
583

Para yüzyıllardan bu yana insanlar için hep bir alışveriş aracı olarak kullanmıştır. İnsanoğlu yeryüzünde ulaşamadığı herşeye para aracılığı ile güçlü olarak ulaşmıştır. Bu denli köklü bir tarihe sahip olan paranın insan hayatındaki etkisi hala tartışma konusu.  Nakit ve mangır gibi kelimeler her ne kadar bugün tartışma konusu haline getirilmese de ekonomi uzmanlarının dahi itiraf etmekten kaçınacağı kadar güçlü etkileri vardır. Nitekim bu kelimelerde paranın karşılığı olarak kullanılır.  Peki, bugün para’nın olumlu ve olumsuz etkilerini itiraf edebilir miyiz?

-Paranın İnsan Hayatındaki Olumlu Etkileri;

Para insan hayatının vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Varlığı her ne kadar sıkıntı yaratsa da yokluğu daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

İnsanların maddi ve manevi gelişimine katkı sağlayan para, bireylerin kimlik ve kişiliklerinin şekillenmesinde etkin rol oynar. Paranın olumlu etkileri nelerdir, diye soracak olursanız şu şekilde sıralamak mümkün;

  1. Para insanların günlük ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.
  2. Yeme, içme, barınma, gezme, eğlenme, eğitim-öğretim gibi aktivitelerini gerçekleştirmesi için vazgeçilmez bir araçtır.
  3. Kazanıldığı andan itibaren bireylerde haz duygusu uyandırır ve daha çok kazanmak için çalışmayı, hırsı, analitik düşünceyi, tutumlu olmayı da birlikte getirir.
  4. Para çalışmayı da beraberinde getirdiği için, sürekli tüketimi değil kazanmak için üretimi ortaya çıkarır. Dolayısıyla üretkenlik sonucu insanlar arasında iş bölümü de gelişir.
  5. Para’nın olduğu, eski zamanlardaki gibi takasın olmadığı yerlerde, bir malın değeri vardır.
  6. Bu şekilde ekonomide pazar genişlemekle ve çeşitlenmektedir. Paranın etkileri insanın doğumundan ölümüne kadar karşımıza çıkan bir faktördür.

Paranın İnsan Hayatındaki Olumsuz Etkileri;

Para’nın reel hayatta olumlu etkileri elbet de vardır. Fakat olumsuz etkileri de bir o kadar fazladır. Paranın insan hayatındaki olumsuz etkileri şu şekildedir;

Türkiye’de bugün bir memur dahi kazandığı parayla orta gelirli sayılmaktadır. Nitekim asgari ücret kazanan bir insan orta seviyedeki ya da yüksek seviyedeki kişiler gibi bir hayat standardına ulaşabilmek için devamlı borçlanarak kişisel ihtiyaçlarından fazlasını kazanmaya çalışmaktadır.

Paranın insana kazandırdığı olumsuz bir hırs üçgeni vardır. Bu üçgende bankalar, insanlar ve tefeciler yer alır. İnsan hepsinin ortasındadır. Çünkü bankalar ve tefeciler yasal kredi ve yasal olmayan kredi aracılığıyla insanların ihtiyacından fazlasını karşılamasına yardım ederek, aslında ömür boyu kişileri kendilerine bağımlı hale getirmektedir. Böylece paranın insan hayatında etkisi köle yapacak kadar güçlü bir silah olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün Dünya genelindeki savaşlara baktığımız zaman hepsinin kaynağının daha çok para, daha çok toprak kazanma olduğunu görebiliriz.

Parası olmayan bir insan kişisel ihtiyaçlarını karşılayamaz. Yeme içme, barınma, giyinme gibi normal ihtiyaçların yanı sıra lüks ihtiyaçlara el süremez bile. Ülkemizde geçmiş zamanlarda, maddi sıkıntı çektiği için çocuklarına odun alamayan bir kadının intihar ederek yaşamına son verdiğini okuduk. Ülkemizde cebinde yalnızca 6 TL ile intihar eden genç bir öğretmen haberine daha şahit olduk. Bu paranın insan ile olan yarışında bazı durumlarda nasıl galip geldiğini gösterir. Yani para insan için hem dost, hem de düşmandır.

İnsanoğlu var olduğu günden itibaren para ve paraya denk gelen tüm argümanları kullanmış ve bundan sonrada kullanarak paranın insan hayatındaki etkisini daima hissederek yaşamına hep bu yönde sürdürmeye çalışacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here