Para Biriktirerek Yaşamanın Yolları

0
22

Para biriktirmenin yolları tamamen kişiye göre değişse de bazı altın kurallar vardır. Kimi çok beğendiği bir arabayı almaktan, kimi de her gün içtiği kahve parasından tasarruf eder. Harcamalarınızı neye göre yaptığınız ve öncellikleriniz birikim yapma şeklinizi de belirleyecektir. Size sunduğumuz fikirlerden yola çıkarak para ve yaşam ikilisini dengede tutabilir ve daha huzurlu bir hayata kavuşabilirsiniz.

-Borçlarınızı Bitirin

Her zaman önceliğiniz var olan borçları en kısa sürede bitirmek olmalıdır. Borçlanarak yaşamak kişinin özgürlüğünü sınırlandıran en temel nedenlerden biridir ve para biriktirme konusunda ciddi bir problemdir. Çalışan bir bireyseniz aldığınız maaşın nereye gittiğini bilmelisiniz. Her ay bir çizelge yaparak o ay ne kadar borç ödeyeceğinizi ve elinize ne kadar para kalacağını hesaplayın. Harcamalarınızda öncelik daima borçlarınız olmalıdır ve sonrasında diğer zorunlu harcamaları sıralamalısınız. Borçlarınız fazla ise yeniden yapılandırma işlemlerine başvurarak tüm borcunuzu tek bir yere toplayabilir, böylece ödeme planınıza bakarken çok daha rahat edebilirsiniz.

-Kendinize Hedef Belirleyin

Kazancınızın ne kadarını tasarruf etmek istediğinizi veya ne kadar para biriktirmek istediğinizi belirleyin. Eğer ne istediğinizden emin şekilde hareket ederseniz planınıza sadık kalır ve hem borçlarınızı ödeyebilir, hem de paranızı biriktirebilirsiniz. Kendinize bir hedef belirleyin ve biriktirdiğiniz parayla ne yapmak istediğinizi düşünün. Örneğin ev almak için peşinat ödeyebilir, arabanızı yenileyebilir, dünya turuna çıkabilirsiniz.

-Mevduat Hesabı Açın

Daha iyi yaşamak için geç değil. Doğru adımlar atarak hayatınızı istediğiniz gibi planlayabilirsiniz. Para ve yaşam ikilisinin daima at başı gittiğini unutmayın ve her ay kazancınızın en az % 40’ını biriktirin. Bir banka hesabı açarak bu parayı oraya aktarabilir ve geriye kalan % 60 ile zorunlu harcamalarınızı yapabilirsiniz. Açacağınız hesapta paranızı ne şekilde değerlendirmeniz gerektiği konusunda yardım alın ve paranızı işletmeyi öğrenin.

-Gereksiz Harcamalardan Kurtulun

Sürekli dışarda yemek para biriktirme konusunda başarısız olmanızın bir sebebi olabilir. Sigara içiyorsanız veya sık sık alkol alıyorsanız bu harcamalar da yapacağınız birikimin azalması anlamına gelecektir. Sigarayı bırakmanın aylık bütçenize ne kadar etki edeceğini hesaplayın. Hem sağlığınız, hem de birikim yapmak adına sigaradan kurtulun. Alkol alışkanlığınızdan vazgeçin ve yalnızca belli zamanlarda tüketin. Zorunlu değilseniz yemeklerinizi evde yiyin.

-Tatil Anlayışınızı Değiştirin

Tatil yapmak ille de 5 yıldızlı bir otele kapanmak anlamına gelmeyebilir ya da pahalı turlara katılmak demek değildir. Bütçenize göre hareket etmeyi öğrenmek için öncelikle elinizdeki parayla, borçlanmadan nasıl tatil yapabileceğinizi araştırın. Butik otelleri tercih edebilir veya yazlıkta sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Kısacık bir tatil için aylarca ödeyeceğiniz rakamlar harcamanız para biriktirme yolları içinde değildir ve yalnızca borçlarınız artar. Daha uzun planlar yerine hafta sonları için küçük kaçamaklar yapmak, şehrin biraz uzağında iki günlük bir tatile çıkmak dahi hem yaşamınızı güzelleştirecek, hem de borçlanmadan ve birikim yaparak yaşamanın tadını çıkarmanıza neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here