Makale Yazarak Para Kazanmak

0
147

Günümüzde gelişen internet teknolojileriyle birlikte birçok sektör kendisini internet ortamına taşımaktadır. Durum böyle olunca da internet üzerinden çalışarak para kazanmak isteyenler için yeni ortamlar oluşmaktadır. Eğer bir konuda uzmansanız ve yazı yazmayı seviyorsanız siz de internet üzerinden makale yazarak para kazanabilirsiniz.

-Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Sadece makale yazmak ve aylık 1000 – 2000 TL arasında para kazanmak bir hayal değildir. Bu şekilde para kazanan ve geçinen birçok insan vardır.  Siz de bir yerlerden başlayabilirsiniz.

Önemli olan öncelikle acemiliğinizi üstünüzden atmanızdır. Öncelikli olarak uzman olduğunuzu düşündüğünüz konuları yazarak başlayabilirsiniz.  Yazdığınız bu yazıları webmaster forumlarında ve makale satış mecralarında pazarlayabilirsiniz. Tecrübe edindikçe daha uzun yazılar yazmaya başlayabilir ve sürekli satış yaptığınız müşterilerden sipariş alabilirsiniz.  Makale yazarak para kazanmak sanıldığı kadar basit olmamakla birlikte, bir makale yazarının bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

-Türkçeyi Doğru Kullanmalısınız

Öncelikle yazılarınızda Türkçeyi doğru kullanıp, imla kurallarına özellikle dikkat etmelisiniz. Bildiğiniz bir konuyu makalenizde akıcı bir şekilde anlatabilirsiniz. Fakat noktalama işaretlerine dikkat etmeden yazıyorsanız, okuyucunun kafasını karıştıracağınız gibi makale sattığınız müşteriden de gelecek tepkilere hazırlıklı olmalısınız. Bu konuda çok fazla teknik bilginiz olmasa bile Microsoft Word üzerinde en azından  “F7” tuşuna basarak yazım ve imla denetimi yapabilirsiniz. Word sizin için hataları bulacak ve düzeltmeniz için öneriler sunacaktır.

-Özgün İçerikler Üretmelisiniz

Yazdığınız içerikler herhangi bir şekilde internet üzerinde yayınlanmamış olmalıdır. Yani internet üzerinde aynı konu hakkında yazılmış binlerce içerik olsa bile sizin yazınız farklı olmalıdır. Bu durum sizin gözünüzü korkutmasın.  Öncelikle bilginiz olan bir konuyu ele alacağınız için çok fazla zorlanmayacaksınız. Bilginiz olmayan konularda yazmak için internet üzerinden farklı kaynaklardan yapacağınız araştırmalar yeterli olacaktır. Bunun yerine daha önceden yayınlanmış bir yazıyı alıp birkaç değişiklik ile tekrar müşterinize sunmanız oldukça yanlış ve çok kolay fark edilebilir bir durumdur.  Bu yüzden her yazınızı kopya kontrolünden geçirmelisiniz.

-SEO Odaklı Yazmalısınız

Daha önce internet ortamında çalışmadıysanız bu kelimelere yabancı olabilirsiniz. SEO kısaltması “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Web sitesi sahipleri yayınlayacakları makalelerin SEO odaklı olmasına dikkat etmektedirler. Bu yüzden makale yazarken uygun şekilde alt başlık, kalın ya da italik yazı stili ve anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında bir makalede SEO açısından en önemli nokta, yazının uzunluğuna göre kullanılan anahtar kelimelerdir.

Makale yazarak para kazanmak doğru yol izlendiğinde karlı bir iştir. Sizde sadece freelancer olarak bu işi yapabilir, oldukça iyi miktarlarda para kazanabilirsiniz. Bir süre sonra artacak müşteri portföyünüz ile birlikte işlere yetişemeyecek bir konuma gelebilirsiniz. Bu durumda sizin gibi yazabilen, sizin için içerik üretebilecek bir ekibe ihtiyacınız olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here