İnsan Nasıl Para Kazanır? Para Kazanmak İnsanı Nasıl Etkiler?

0
389

İnsan, var oluşundan bugüne kadar hep çalışarak, üreterek, iş bölümü yaparak para kazanmaya çalışmıştır. İnternet çağı gelene kadar, dışarıda saatlerce çalışmak zorunda kalan insanlar ancak geçimini karşılayacak kadar fakat lüks yaşamına para ayıramayacak kadar para kazanabiliyorlardı. Bugün para kazanmak için karşımıza çok farklı kolların çıktığından söz edebiliriz. Para nasıl kazanılır, para kazanmak insanı nasıl etkiler, bugün sizlerle bunu paylaşacağız.

-Para Nedir?

Para ekonominin işlemesini sağlayan temel araçtır. Araçlardan biridir diyemiyoruz çünkü para’nın dışında bu denli önemli olan başka bir aracın varlığı henüz yok. Para bir yandan değer saklama aracı olarak tanımlanabiliyorken, diğer taraftan hesap birimi ve mübadele aracı olarak da kullanılmaktadır.

Hesap birimi, fiyatlar için sağlanan ortak bir taban olarak tanılanabiliyorken, mübadele aracı ise insanlar arası alışveriş olarak tanımlanabilir. Yani para nedir sorusunun en net yanıtı kişilerin para olmadan bu hayatta neler yapamayacaklarından geçer.

-Para Olmasaydı Ne Olurdu?

Para olmasaydı ne olurdu, bu soruyu kendinize sormanızı tavsiye ederiz. Hiç kuşku yok ki para olmasaydı hayat takas ekonomisinden ibaret olacaktı. Yani, bir kişinin satmak istediği mal, onun değerinde başka bir mal ile takas edilmek zorunda olacaktı.

Örnek vermek gerekirse, araba tamir işlerinde usta olan birinin yiyecek satın alabilmesi için ancak arabası bozulmuş birine hizmet vermesi gerekirdi.

Peki, ya çiftçinin arabasını tamir ettirmeye ihtiyacı bulunmuyorsa? İşte o zaman takas edecek insanlar için hayat zor ve bazı durumlarda imkânsız hale gelir. Bu nedenle paranın hayatımızı çok büyük ölçüde kolaylaştırdığını söylemek mümkün. Para, size gerekli olabilecek malı rahatlıkla satın alabileceğiniz bir piyasa olarak karşımıza çıkar.

-Para Kazanmak İnsanı Nasıl Etkiler?

Para denilince akla iki soru gelir. Para kazanmak insanı nasıl etkiler ve para kazanmamak insanı nasıl etkiler? Para, insana dair tüm ihtiyaçların ve kapıların açılmasını sağlar. Bu bir gerçektir, fakat para her kapıyı açamaz söylemi buna zıt düşer. Para kazanmanın insan üzerinde etkilerine göz atacak olursak;

Para kazanan insan her şeyden önce toplumda görünür olur. Bir yeri ve bir otoritesi bulunur.

Para insanların yiyecek, içecek ve barınma ihtiyaçlarından öte, kimi zaman çok daha iyi bir eğitim kapısının açılmasına yardımcı olur.

Para insanı olumlu etkilediği gibi olumsuz da etkiler. Kişilere özgüven aşılayan, var olması sağlayan bu aracın azlığı durumunda insan köle haline dahi gelebilir. Nitekim bu konuda bankalar aktif haldedir. İhtiyaçlarını karşılayabilmek için nakit sıkıntısı çeken kişiler bankalardan faizle maaşlarının çok üstünde kredi çekerek hayatlarının yarısını bu krediyi ödemekle harcamaktadır. Bunun için sürekli çalışmaya ve sürekli ödemeye mahkûm olurlar. Para insan üzerinde psikolojik etkide yaratır.

Çok parası olan bir insanda kibir, hor görme, insanlara hizmetkârı olarak bakma gibi davranışlar görebilirsiniz. Bu durum tam tersine de dönüşebilir. Para sıkıntısı çeken insanlarda oluşan kendini küçük ve ezik görme, hayat standartlarını yüksek göstermek için elindeki her kuruşu temel ihtiyaçlar yerine lükse harcama durumları gözlenebilir. Bu da kişilerde kimlik karmaşasına yol açar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here