reklam

Finans nedir, sorusunun ekonomide onlarca cevabı var. Finans denildiği zaman akla para geliyor. Aynı zamanda finans para ile ilgili tüm araçların yönetilmesine, düzenlenmesine verilen isimdir. Piyasada herhangi bir harcama yani gider için gerekli olan fonlar uygun koşullarda temin edilir ve verimli olacak şekilde kullanılır. Tanımda görüldüğü üzere yalnızca tek bir harcamanın fonlanması değildir. Temin edilen fonların da etkili biçimde kullanılmasıdır. Peki, finans kelime kökünden türetilmiş olan finansman ne anlama gelir? Gelin birlikte bu kelimenin ne anlama geldiğini ve hangi açılardan ele alınabileceğini inceleyelim.

-Finansman ve Finansman Türleri

Piyasa da fon ve paranın karşılanması tanımı yerine ‘’finansman sağlamak’’ ifadesi kullanılır. Finans ile finansman kelimesi arasında içerik olarak herhangi bir değişiklik görülmez. Fakat yine de finansman kelimesine bir tanım getirecek olursak;

Finansman herhangi bir işletmenin aktifleri ve diğer harcamaları için kullanması gereken kaynağı sağlama işlevine ya da bünyesinde çalıştırdığı kişilerin giderlerinin karşılanabilmesi için ihtiyaç duyulan paranın temin edilmesidir. Tüm bunlara ihtiyaç duyulan fon denilmektedir. Finans türlerini üç başlık altında toplamak mümkün.

reklam
 • İşletme Finansı: İşletme finansı, bir işletmenin aktiviteleri için bünyesine fon sağlayabilmesine verilen isimdir. Bu terim finansal yönetim olarak da karşımıza çıkar.
 • Bireysel Finans: Bireysel finans, bir bireyin ya da bir ailenin kendilerini ilgilendiren konularda ödedikleri bütçe, sigorta, kredi, tasarruf ve yatırım kararlarının tümüne verilen isimdir. Bireysel finans, kişileri karşılaşılabilecek yüksek risklerden korumakla görevlidir. Bireysel finans konusunda yardımcı olabilecek pek çok uzman ve yazılımlar mevcuttur.
 • Kamu Maliyesi: Kamu maliyesi devlet yapılanmaları ve kamu kuruluşlarının harcamış oldukları fonu inceleyerek, bu fon için gerekli uygulamaları yapmaktadır.

-Finans Terimleri Nelerdir?

Finans terimleri, ekonomi içerisinde yer alan tüm olguların tanımlanmasını sağlar. Özellikle arz- talep, alış-satış, döviz, borsa, değer kazanma gibi terimleri herkes tarafından sıklıkla duyulan terimlerdir. Piyasada yer alan bazı finans terimlerini tanımlayacak olursak;

 • Arz: Bir finansal ürünün cari fiyattan satışa sunulmasına verilen isimdir.
 • Alış Satış Farkı: Herhangi bir finansal ürünün alış ile satıl fiyatı arasında bulunan farka denir.
 • Arbitaj: Döviz, mal veya menkul kıymetin aynı anda fiyatının konulduğu bir piyasadan alınarak başka bir piyasada satılması ve risk almadan kar edilen işleme verilen isimdir.
 • Başlangıç Marjı: Müşterilerin yapmak istediği işlemde pozisyon açabilmesi için teminat amacıyla alınmış olan başlangıç miktarına denir.
 • Ciro: Belli zaman dilimlerinde gerçekleşecek işlemlerin toplam değerine denir.
 • Demo İşlem Platformu: Demo işlem platformu gerçek hesap açmaya gerek olmadan fakat gerçek piyasa şartlarına uygun pratik yapmaktadır. Bu şekilde kişiler piyasayı tanıyabilirler.
 • Devalüasyon: Oldukça sık kullanılan bu terim bir ulusal paranın değerinin düşmesi ve bunun sonucunda diğer ulusal paraların karşısında değerini yitirmesine verilen isimdir.
 • Enflasyon: Eğer bir ekonomide toplam talep toplam arzı aşıyorsa ve bunun sonucunda malların ve hizmetlerin fiyatı artıyorsa buna enflasyon adı verilir.

Tüm bu terimlerin dışında finans sektörü olarak sayılabilecek pek çok terim vardır. Fakat bu terimler çok sık kullanılır. Kaldıraç sistemi, FED( Federal Rezerve Bank), Günlük İşlem, Kotasyon, Kısa Pozisyon, LIBOR da f-piyasada yer alan finans terimleri arasındadır.

reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here