Daha Az Harcayıp Daha İyi Yaşamak İçin İpuçları

0
21

Devir hesap devri olunca herkesin derdi de daha az harcayıp daha iyi yaşamak oluyor. Kolay değil elbette, sabahtan akşama kadar çalışıp ay sonunda “bu paralar nereye gidiyor” diyerek yine parasız pulsuz, yine borç içinde başka bir aya başlangıç yapmak. Hal böyle olunca da eldeki parayla veya daha da azıyla daha iyi yaşanabilir mi diye sormadan edemiyor insan. Az parayla da iyi yaşanır mı demeyin, önce yazımızı okuyun.

-Daha Küçük Yaşamlar Kurun

Daha iyi yaşamak için mutlaka büyük evlerde ya da büyük şehirlerde yaşamanıza gerek yok. Malum, büyük şehirlerin harcaması da büyük oluyor. Siz her ay maaşı nereye yetiştireceğinizi düşünürken hayat dışarıda deli gibi akıp gidiyor ve tabi ki bu durum depresyonlardan depresyon beğenmenize neden oluyor. Belki de para biriktirme yolları bulmak için biraz değişiklik yapmak gerekiyor. Örneğin radikal kararlar alabilir, daha küçük bir şehre veya sahil kasabasına yerleşebilir, internetten para kazanabileceğiniz bir iş tercihinde bulunabilirsiniz. Daha az kazanabilirsiniz ama harcamalarınız da daha az olacağından daha fazla tasarruf yapma şansınız olur. En azından borçlanmadan yaşamanın keyfine varır ve tatil için de başka yerlere gitmek zorunda kalmazsınız. Eh, deniz ayağınızın altında olunca kazandığınız paranın az olması da moralinizi bozmaz.

-Toplu Taşım Aracı Kullanın veya Komşularınıza Ortak Olun

İşe gidip gelirken komşularınızın arabasını kullanmak bütçenizde ciddi bir miktarın cebinize kalması anlamına gelebilir. Komşularınızla giderken aylık belli miktarlarda ödeme yapmanız hem onların, hem de sizin bütçenizi rahatlatacağı için iyi bir yöntem olacaktır. Tabi ki arabanız varken komşuların arabasıyla işe gitmek göze pek hoş görünmeyebilir, o zaman da toplu taşıma araçlarını kullanarak yine para biriktirme konusunda bir adım atmış olursunuz ki bu da ay sonunda daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Her gün benzine verdiğiniz rakamları topladığınızda elinize kalan parayla yaz tatilinizi yurt dışındaki turlara katılarak bile geçirebilirsiniz.

-Sosyal Faaliyetlerinizi Gözden Geçirin

Sinemaya gitmek sosyalleşmek demek değildir. Arada bir sinema tutkunuzu yaşayabilirsiniz ama arkadaşlarınızı evinize çağırıp film geceleri düzenlemek aslında çok daha sosyal bir davranıştır. Hem paranız cebinizde kalır, hem de dışarda harcayacağınız pek çok masraftan kurtulmuş olursunuz. Cips, mısır, içecek derken bir sinema filmi izlemek için harcayacağınız toplam rakam artık başka bir ihtiyacınız için kullanılmak üzere cebinizde kalır.

-Telefon Faturanızı Düşürün

Her yıl telefon faturanıza ne kadar ödediğinizi hesaplayın. Tasarruf yapma yöntemleri içinde tarife değişikliğinde bulunmak da işinize yarayacaktır. Konuşmadığınız dakikalara veya hiç kullanmadığınız mesajlara her ay para ödemek yerine, gerçekten işinize yarayacak ve kullanabileceğiniz bir tarifeye geçiş yapmak paranızın cebinize kalmasına neden olacaktır. Belki bu sayede biriktirdiğiniz parayla o çok istediğiniz olta takımına ekstra para ödemeden de sahip olabilirsiniz.

Neticede bu tamamen size kalmış ve hayata bakış açınızla alakalıdır. Daha az harcayıp daha iyi yaşamanın bahsettiklerimiz dışında birçok yolu da vardır. Bunu bulmak ve uygulamak tamamen bireysel yaklaşım ve beklentilerinizle ilgilidir. İnsanoğlu her şartta ve her zamanda harcamasını bildiği gibi biriktirmesini de bilmelidir. Daha az harcayıp daha iyi yaşamak bence insanın kendisine kazandırabileceği en büyük beceri olsa gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here