CPA Marketing Nedir, Nasıl Kazanç Sağlanır?

0
34

İnternet üzerinden gelir elde etmek için çeşitli yöntemler vardır. Bir bilgisayar, bir de internet bağlantısı ile harikalar yaratabilir, bütçenize dişe dokunur miktarda katkı sağlayabilirsiniz. Tabi akla hemen “bu nasıl olabilir” sorusu geliyor. Sorunun cevabı oldukça basit: “CPA marketing” Türkçe karşılığı olarak “Eylem Başı Maliyet”. Kısaca anlatacak olursak kaliteli ve bol ziyaretçili sitelere markalar reklam veriyor. Sayfayı ziyaret edip, reklama tıklayarak herhangi bir form dolduran (ad soyadı, e-posta vb. farklılık gösterebiliyor) kişi başına ücret alınıyor. CPA marketing, satış ortaklığına çok benziyor. Ancak satış ortaklığından farkı, herhangi bir ürünün satılma zorunluluğu olmaması. Burada form doldurulur ve para kazanılır. İşte tüm olay bundan ibarettir.

-CPA Marketing İçin Ön Hazırlıklar

Öncelikle yapmanız gereken şey kendinize bir internet sayfası açmaktır. Konusu tamamen size kalmış fakat ilgi çekici bir konu üzerine olması daha işe yarar olacaktır. Moda, elektronik eşya, web siteleri hakkında bilgi verici bir blog şeklinde olabilir. CPA marketing için önemli olan açtığınız sitenin ziyaretçiler için merak uyandırıcı olmasıdır. Çünkü ne kadar çok ziyaretçi, o kadar site prestiji demektir. Bu da zaten reklam anlamına gelmektedir. WordPress ile sitenizi kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü Google, ücretsiz açılan sitelere reklam vermekten kaçınıyor, yani şansınız çok düşük. WordPress ile sitenizi açtıktan sonra Google Adsense hesabı açmanız gerekiyor. Reklam için Google AdSense dışında farklı kaynakları da kullanabilirsiniz elbette ama en çok bilinen, kullanılan ve güvenilen tabi ki de Google’dır. Sitenin açılıp tasarlanmasından sonra biraz sabır, biraz zaman ve biraz da azim ile belirli bir seviyeye ulaşması gerekiyor.

-Uygun Koşulların Sağlanması Durumunda…

Siteniz gözle görülür bir kitleye ulaştığında size olan talep de artacaktır. Reklam vermek isteyen büyük siteler ile anlaşma sağlamak için sunulan tekliflere ve fiyatlara göre onay verebilir ve CPA marketing yöntemini kullanmaya başlayabilirsiniz. Örneğin; bir moda sitesi açtınız ve moda trendleri, sezonluk kıyafetler vb. hakkında çeşitli yazılar yayınlıyorsunuz. Belirli bir ziyaretçi oranına sahipsiniz ve gün geçtikçe tıklanmalarınız artıyor. İşte tam da bu noktada Trendyol, Morhipo gibi büyük markaların dikkatini çekebilirsiniz. Sizinle anlaşma yapıldığı an sitenize gelen ve reklama tıklayıp form dolduran (üye olan, telefon numarasını, e postasını giren) her bir kişiden belirli aralıklarda para kazanmaya başlıyorsunuz. Para miktarı 0.50 kuruş, 2 lira, 5 lira veya 7 lira da olabilir. Bu anlaştığınız siteye bağlı olarak değişiyor. Örneğin; bir form başına 2 lira kazanıyorsanız ve bir günde 40 kişi bu formları dolduruyorsa, CPA marketing sayesinde günlük 80 aylık 2400 lira civarında para kazanabilirsiniz.

-CPA Marketing İçin Bulunan Ağlar

Büyük markaların dikkatini çekmekten bahsetmiştik. Bunlar için CPA Marketing ağları bulunuyor. Bu ağlar üzerinden reklam verenler ve reklam almak isteyenler birbirleri ile iletişime geçebiliyor. Bazı CPA ağları ise şunlardır:

GelirOrtakları.com: Türkiye’de en çok kullanılan ve tercih edilen CPA marketing ağlarından birisidir. Büyük ve köklü siteler, bu network üzerinden ulaşım sağlıyor. Siteye üye olmak ücretsizdir.

Adtriplex.com: Önemli ve hatırı sayılır miktarda üyesi bulunan ağlardandır birisidir. Diğer CPA marketing ağlarından farklı olarak üye olmadan da komisyon oranlarını ve hangi alanlarda ortaklık yapabileceğinizi görebiliyorsunuz.

Maxbounty.com: Dünya çapında ünlü olan bir CPA ağıdır. Dünyaca ünlü, büyük markalar bu site üzerinden reklam veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here