Çok Para Kazanmak Mı? Yeterince Kazanıp Mutlu Olmak Mı?

0
381

İcat edildiği günden beri para insanların en çok değer verdiği unsurlardan biri olmuştur. Bunu kabul etsek de etmesek de geçinmek ve iyi bir hayat sürmek için herkesin belli miktarda paraya ihtiyacı vardır. Aslında bu konuda yeterli miktar para tanımını yapmak çok kolay değildir. Bunun toplumda örnekleri olduğu gibi daha az kazanıp daha rahat geçinen insanlar kesinlikle karşılaşılmaz bir durum değildir. Bazen ise çok para insanları mutlu etmeye dahi yetmeyebilir. Planlama ve düzenli harcama burada önemli olmakla beraber ihtiyaçların doğru belirlenmesi yine insanlar adına çok önemli konular olarak karşımıza çıkıyor.  Peki, çok para kazanmak mı? Yeterince kazanıp mutlu olmak mı?

-Tasarruf Tedbirleri Neden Önemlidir?

Günümüzde bir ailenin geçimi için faturalar önemli bir yer tutmaktadır. Masrafları düşük tutmak ve tutumlu olmak insanlar için adeta bir ek kazanç yöntemi gibidir. İsrafı önlemek ve kabarık faturaları daha düşük hale getirmek aile bütçesine katkı olarak yorumlanabilir. Buradan maddiyat ve maneviyat çoğu zaman birbirine karışırken, çok fazla para da gözü olmayan ve olan ile yetinen insanların daha fazla mutlu olabildiğine şahitlik ediyoruz. Aslında bu konuda biraz da tarihe bakmak ve geçtiğimiz dönemde ki insanların imkânı ile bugünkü imkânları karşılaştırmak fikir verme açısından önemlidir.  Bu şu şekilde açıklanabilir;

  • Ülkemizde gerek asgari limit ve gerekse de düşük maaşlı ücretle birlikte bugün elde edilen pek çok imkân, yakın zamana kadar insanların hayal bile edemediği imkânları ortaya koyabilir.
  • İletişim masrafları, enerji ve diğer faturaların karşılığı düşünüldüğü zaman bugün insanların özellikle nimet yönünden çok daha zengin bir pozisyonda olduğunu inkâr etmemek gerekiyor.
  • Özellikle mutfak masrafı konusunda ihtiyaçlarımız değişken bir yapı ortaya koyarken bunları karşılamak veya bu masrafları sürekli arttırıp yeni masraflar çıkarmak üzerinde düşünülmesi gereken konular olarak dikkat çekiyor.
  • Belli bir süre ve geçen on yıllar içerisinde kıtlık yaşamış bir toplumun bireyleri olarak bugün sahip olduğumuz imkânların çok daha farklı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

-Teknoloji Harcamaları Müsriflik Olabilir Mi?

Bugün pek çok insan evinde bilgisayar kullanıyor tablet ve akıllı telefonlar ise buna ek olarak fazladan masraf oluşturuyor. Plazma televizyonlar yeni beyaz eşyalar ve teknolojinin getirdiği pek çok ürün bugün insanların çoğunun evinde bulunmaktadır. Akıllı telefonlar ise başlı başına apayrı bir konu oluştururken telefon maliyetleri sürekli artıyor fakat pek çok insan henüz yeni telefon çıkmadan adeta alışveriş için sıraya giriyor. Peki, teknolojide müsrif miyiz?

  • Burada mevcut imkânları ve sahip olduğumuz durumu yan yana koyduğumuz zaman teknoloji konusunda acaba müsrif miyiz diye kendimize soru sormak gerekebilir.
  • Her şekilde değişim ve geçen zaman insanlar için ekstra masraflar çıkarıyor fakat bu masrafların gerekli olup olmadığı konusu net bir cevap bulamıyor.
  • Çoğu zaman manevi değerlere tutunan ve elindeki imkânlarla geçilmesini bilen aileler bu konuda örnek olabilir.
  • Masrafları düşük tutmak ve gereksiz masrafları bir kenara bırakmak insanların daha fazla mutlu olmasına katkı sağlayabilir.
  • Para kazanmak için öncelikle gereksiz harcamaları bir kenara bırakmak önemli.

Sonuç olarak çok para kazanmak mı? Yoksa yeterince kazanım mutlu olmak mı? dersek bu tamamen bireyin yetişme tarzı, görgüsü ve hatta hayattan beklentisi ile orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki para önemli ancak paranın da mutluluk getirmediğinin birçok örneğini etrafımızda görebiliriz. O yüzden insan için para kazanmak çok önemli ama insanlığını, maneviyatını, milli şuurunu yitirmeden hak hukuk gözeterek kazanmak en doğrusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here