Borsada Neden Para Kaybedilir?

0
54

Borsa, alıcı ve satıcıların aracılar ile buluştuğu bir pazardır diyebiliriz. Bu pazar üzerinden alım ve satım yapılmaktadır. Ancak bu alım – satımlar sırasında para kazanmak mümkündür. Ancak tam tersi borsadan para kaybetme gibi durumlar ile de karşılaşılabiliyor.

Borsada fiyatlar arz ve talep üzerinden belirleniyor. Satış olayına arz, alım kısmına da talep deniyor. Dünya veya ülke çapında meydana gelen olaylardan dolayı arz ve talep değişiyor. Bunun sonucunda da o sık sık duyduğumuz borsa düşüyor, borsa yükselişe geçti gibi cümleler kullanılıyor. Olay aslında şu; bir kişi hisse almak istiyor ve bunun için talep emri veriyor, karşılığında hisseyi satmak isteyen kişi de arz emri veriyor. Eğer ki seviyeler ve emirler birbirini karşılıyorsa alım-satım gerçekleşiyor. Satmak isteyen kişi arz emri, almak isteyen kişi talep emri veriyor.

Kimi yatırımcılar çeşmeden akarcasına para kazanırken, kimi yatırımcılar ellerinde bulunandan bile mahrum kalabiliyor. Borsada para kaybetmek, bu işte bilinçsizce davrananlar için kaçınılmaz bir durumdur. ‘’Hislerim kuvvetlidir ben buna yatırım yapacağım’’ diyerek hareket ederseniz tabi ki kaybedersiniz. Borsanın belli başlı kalıpları vardır. Bu kalıpların anlaşılması halinde para kaybetmek yerine para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Borsada para kaybeden yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan birisi de çok büyük oranda oynamalıdır. İşlemin bir anda büyük oranda yapılması yerine yavaş yavaş büyütülmesi gerekiyor. Çünkü büyük kazanmanın tam karşılığı büyük risktir. Kaybedilmesi halinde hüsrana uğrayabilir, hırsla daha çok kaybedebilirsiniz. Diğer kaybetme sebeplerinden birisi de deneme hesapları kullanmadan direkt olarak yatırım yapmaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle deneme hesapları üzerinden alıştırma yapmalı tecrübe edinilmelidir. Bilmeden, bilgi sahibi olmadan yatırım yapmaya çalışıldığında kaybediliyor.

Borsada kendi tecrübelerinize güvenerek hareket etmelisiniz. Çünkü başkalarının izinden gittiğinizde ve kendinize inanmadığınızda yine kaybedersiniz. Elinizdeki birikimi nasıl değerlendireceğinizi bilmeden, duyumlar ile yatırım yaparsanız zararlı çıkabilirsiniz. Tecrübesizlik, bilgisizlik, yanlış strateji, büyük oynama, risklere karşı kendini hazır hissetmeme… İşte bunlar borsada para kaybetmenin en önemli nedenleridir.

-Borsada Kazanıp Kaybetmek İnce Bir Çizgi

Borsadan para kazanma işlemi biraz zorludur. Çünkü belirli bir deneyime, bilgiye ve zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlara ek olarak strateji de oldukça önemlidir. Piyasanın sürekli takip edilmesi, atılacak her adımın özenle ölçülüp biçilmesi ve tam zamanında işlem yapılması halinde borsadan para kazanmaya başlanabiliyor. Sadece hisse senedi değil bunun dışında döviz, tahvil, bono gibi araçlara da yatırım yapılabiliyor.

Genel olarak bakıldığında borsadan gelir elde etmek ince bir çizgidir. Dikkatli olunmazsa çizginin dışına çıkabilir, beklenilenin aksine borsada para kaybetmenize neden olabilirsiniz. Bu sebeple sabırlı olmalı, deneme hesaplarından küçük oynayıp, deneme yanılma yoluyla kendinizi yeterli donanıma eriştirmelisiniz. İnce eleyip sık dokumalı, yatırım yaparken tahmin gücünüzü kuvvetlendirmelisiniz. Kendinizden emin olduğunuzda gerçekten yatırım yapabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here