Az Parayla Yaşamak Mümkün

0
22

Her ay nereye ödeme yapacağınızı şaşırıyor ve daha az parayla yaşamanın yolları konusunda düşüncelere mi dalıyorsunuz? Her dışarı çıktığınızda hiç hesaplamadığınız miktarda para harcamak zorunda mı kalıyorsunuz? Sahip olduğunuz gelirle daha kaliteli bir yaşam sürmek mi istiyorsunuz? O halde sonuca da yakınsınız demektir. Bir şeylerin farkına varmak çözüme giden yol için çok değerlidir. Para ve yaşam konusunda farkındalık geliştirmek ve paranızın nereye gittiğini tespit etmek öncelikle daha az harcama yaparak da rahat bir hayat sürebileceğinizi görmeniz için yeterli. Akıllıca çözümler üreterek ve planlı hareket ederek hem para biriktirebilir, hem de yaşam keyfinizden de geri kalmayarak az parayla yaşamak mümkün diyebileceksiniz.

-Mutlaka Bir Hedefiniz Olsun

Daha az parayla yaşamak için öncelikle bir hedef belirlemeli ve ne istediğinizden de emin olmalısınız. Yaşamdan beklentilerinizin neler olduğunu kendinize sorarak işe başlayabilirsiniz. Gelecekte yapmak istediğiniz ne var? Paranız olsa ne yapardınız? Sizi mutlu eden şeylerin ne olduğu konusunda kafa yormanız hedef belirlemekte de yardımcı olacak ve böylece para biriktirme konusunda daha dikkatli davranmanızı sağlayacaktır. Kimi birikimiyle ev almayı isterken, kimi yıllardır yaptıramadığı diş protezlerine para harcayacak veya başka bir sağlık yatırımı yapacaktır. Dünya turuna çıkmak ya da küçük bir kasabada hayalini kurduğunuz bir yazlık satın almak da sizi motive edebilecek hayaller olabilir.

-Mutfaktaki Harcamaları Gözden Geçirin

Her ay yaptığımız mutfak harcamalarının pek çoğunun sağlıksız ve gereksiz ürünlere gittiğini biraz düşünürseniz siz de göreceksiniz. Sağlığınıza hiçbir faydası olmayan abur cuburlara ödediğiniz parayı biriktirebilirsiniz. Dolabınızda hala domates varken pazardan 2 kilo domatesle eve dönmemek de tasarruf yapmanıza yardımcı olacaktır. Önceliği dolaba ilk girenlere verip, bitmeden alışveriş yapmama kuralını hayatınıza geçirmelisiniz. Ayrıca balkonda veya evde küçük saksılara soğan, maydanoz, biber, nane veya dereotu dikerek kendiniz yetiştirebilir, hem taze taze dalından alıp yiyebilir, hem de mutfak masrafından kısmış olursunuz. Daha az harcama için gereksiz alışveriş alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekir.

-Her Yere Arabayla Gitmeyin

Zorunlu haller dışına arabanızı kullanmamaya çalışın zira su değil benzin yakıyor. Her yere arabayla gitmenin bütçenize ne kadar maliyet getirdiğini hesaplayın. İki yakanızın bir araya gelmemesinin sebeplerinden biri de bu konfor alışkanlığınız olabilir. Dolmuş, otobüs, metro gibi toplu taşım araçlarını kullanmaya başlayarak daha az parayla yaşamak konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. Eğer iki kişiyseniz ve ikinizde de araba varsa en azından sadece 1 tanesini kullanmak da tasarruf yapmanıza neden olacağından paranız cebinizde kalır.

-Fazla Eşyalarınızı Satın

Evde kullanmadığınız veya gereksiz gördüğünüz ne kadar eşya varsa hepsini ikinci el pazarında veya internette satarak para kazanabilirsiniz. Tabi ki yerine yenilerini almayacaksanız. Az eşya, çok mutluluk kavramını hayatınıza yerleştirin ve ihtiyacınız olmayan ürünler almayın. Evlerinizi eşyayla doldurmak yerine yeterli eşyayla yaşamayı, sadeliği hayatınıza sokun. İhtiyaç fazlalarını satarak elde edeceğiniz gelire siz bile şaşıracak, daha az parayla nasıl yaşanacağını tam da o an anlayacaksınız.

Bu söylediğimiz önerileri sizde düşünerek başka fikirlerle çoğaltabilirsiniz. Hayatta ne yaparsanız yapın en birinci kural kararlı ve disiplinli olmaktır. Bunu başardığınız an göreceksiniz ki az parayla yaşamak mümkün diyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here